Eyvah! Okuldayız...

Daha dün minicik olan ve hayat ışığınız haline gelen, tüm mutluğunuzun kaynağı artık okullu oldu. Tamamen kontrol alanınızdan çıkıyor. Kimlerle karşılaşacak korkusunun yanında, neler öğrenecek ve öğrendikleri onu nasıl etkileyecek kâbuslarını da görüyorsunuz. Bir de onun gibi evde prens ve prenses muamelesi gören birçok miniğin bir araya gelmesi sonucu neler olacak merak ediyorsunuz.

Evet, hayatınıza okul döneminin başlaması ile birlikte yeni sorumluluklar ve yeni sorunlar eklenecek ama endişe etmeye gerek yok. Emin olun her şeyin kolaylıkla aşıldığını göreceksiniz. Yeter ki hangi konuya nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilin. Oluşabilecek durumlar ve yapılması gerekenler her yerde aynıdır.

​Çocuklar anne babalarının yani güven alanlarının dışına çıktığında bazen çekingenlik hatta panik yasayabilir, ağlayarak okula gitmek istemeyebilirler. Bu çok normaldir ve bir çok ailenin karşılaştığı bir durumdur. Sakin olmalı, yavrunuza onu asla bırakmayacağınızı göstermelisiniz. Zamanla aşılacağını ve sorun kalmadığını göreceksiniz.

Bunun yanı sıra kolayca uygulanabilecek bazı davranışlar olayı daha kolaylaştıracaktır.

- Elbette güne başlamak sadece uyanmakla bitmiyor. Çocuğunuzun okul hazırlıklarını yapmasına, giyinmesine ve dişlerini fırçalamasına yardımcı olun.

- Çocuğunuzla birlikte kahvaltı etmeniz okula gitmeden önce kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

- Onunla birlikte okula gitmeniz de moralini artırır, kendisini güvende hisseder, yalnızlık duygusunu daha az duyumsar.

- Sırt çantasını sınıfına yerleştirin.

- Pencereden anne-babasına güle güle demesini isteyin.

Bu 4 cümle size çok yardımcı olacaktır.

- “Bir sürü arkadaşın olacak ne kadar heyecan verici değil mi?”

- “Acaba kaç tane yeni oyun öğreneceksin, bana da öğretirsen evde birlikte de oynarız.”

- “Okula giderken öğretmenine en sevdiğin resmini ya da oyuncağını gösterebilirsin, eminim o da beğenecek.”

- “Sen okuldayken aklım hep sende olacak ama orada eğlendiğini bilmek beni de mutlu edecek.”

Okula karşı motivasyonu artıracağını düşündüğünüz bu tarz cümleleri oyun sırasında ya da laf arasında söyleyebilirsiniz. Özellikle karşılıklı oturup ciddi bir şekilde konuşmanıza gerek yok.

Evde yemek konusu eğer sıkıntılı ise okulda aç kalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Sizin bin bir özenle hazırladığınız gıdalara burun kıvıran kuzucuklar toplu haldeyken emin olun çok daha kolay yemek yemekteler. Aç kalmayacak ve hatta birçok yeni lezzeti burada keşfedecekler

Sizin gözünüzde hala bebek olan ve hep yardıma muhtaç görünen en kıymetlinizi okulda ezeceklerini ve kendi kendine yetemeyeceğini düşünüyorsunuz. Aslında toplum içinde uyumlu davranmayı öğrendikleri gibi başarmayı, başaramayınca da tekrar denemeyi öğreniyorlar. Ayrıca başarısızlık ve yenilgi olmadan dayanıklı olmayı öğrenmeleri mümkün değil. Minikler düşündüğünüz kadar zayıf değil korkmayın. Yepyeni arkadaşlar edinecek. O nedenle okul arkadaşlarının değerini vurgulayın. Okul için en çok kaygı duyulan konuların başında çocukların arkadaş bulma endişesi geliyor. Çocuklar okula başlarken arkadaşlığın önemini benimsemelerine yardımcı olun. Eğer çocuğunuzun okulla daha ilgili ve mutlu olmasını istiyorsanız arkadaş edinmesine katkı sağlayın. Örneğin en yakın arkadaşları ile birlikte gidebileceği etkinlikler hazırlayın veya uygun programlara dahil olmalarını teşvik edin. Okul dışında da vakit geçirmelerini sağlayın.

En büyük kâbus herkesin dilinde olan okula başlar başlamaz hasta olacaklar efsanesi. Aslında bu bir efsane değil gerçek. Birçok farklı evden ve ortamdan bir araya gelen çocuğun birbiri ile teması sonucu daha önce karşılaşılmamış olan mikroorganizmalara karşı o küçük vücutların tepki vermesi çok doğal. Bu nedenle hastalıklar elbette yaşanacak. Bu durum da kolay atlatılması ve miniklerin oyuna devam edebilmesi için mutlaka bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Öncelikle beslenmelerinin en uygun şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Ayrıca takviye olacak güvenli ve etkili olan beta glukan takviyesi kullanarak hastalığa yakalanmalarını engelleyebilir, yakalansa bile hastalığı hafif atlatmasını ve süresinin kısaltılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle istiridye mantarından elde edilen yüksek saflık derecesine sahip ürünleri tercih etmeniz ve konu ile ilgili sağlık profesyonellerinden detaylı bilgi almanız çok faydalı olacaktır. 

Okula başladığında “bir tanemin huyu değişecek” endişesi de yaşıyorsunuz. Elbette değişim yaşanacak. Öncelikle bu durumu kabullenmek gerekiyor, çünkü her geçen gün büyüyor ve yeni gördüklerinden etkileniyorlar. Süreci iyi yönetmek ve iyi yönde değişmelerini sağlamak sizin elinizde. Sonuçta siz de 5 yıl önceki siz değilsiniz. 

Sizin endişelerinizin dışında, unutmayın ki bu minik bedenin de bir çok endişesi var. Bu endişeleri de gidermek yine size düşüyor diyebiliriz.

Çocuğunuz sözel olarak ifade etmese de, davranış ve mimiklerinizden anne-babasının neler hissettiğini çok iyi anlar. Eğer siz çocuğunuzu okula başlattığınız için kaygı duyuyorsanız, büyük olasılıkla çocuğunuz da bunu hissedecektir. Unutmayın sizin kaygınız çocuğunuzun kaygısını artıracaktır.

Çocuğu okula gönderme konusunda siz; anne-babaları olarak kararlı, sakin ve emin davranırsanız çocuk da kendini o kadar güvende hissedecektir. Eğer çocuğa seçme şansı verirseniz, doğal olarak annesi ile kalmak ister. Ancak çocuğunuz kendisi için doğru olanı değerlendirme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle okula başlamak gibi çok önemli bir kararı çocuğunuzun anlık isteklerine bakılmaksızın sizler tarafından verilmesi gerekir.

Çocuğunuzun, istemediği zaman okuldan alınacağını bilmesi veya bunu sezmesi, okula uyumunu ve düzenli devam etmesinin sağlanmasını zorlaştırır. Bu nedenle, okul ile ilgili önemli bir sorun ya da hastalık durumu olmadığı sürece okuldan ayrılmasının söz konusu olmadığını çocuğunuza anlatmalısınız.

İlk birkaç gün çocuğunuzun yeni ortama güven duyması ve aşinalık kazanması için öğretmenlerin önerileri doğrultusunda annesi veya babası (tek kişi) okulda belli bir süre kalabilirsiniz. Ancak bunun birkaç günü geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuza önce okulunu ve öğretmenini tanıtmalısınız. Çocuğunuza karşı açık olun, okul ve öğretmeni ile ilgili doğru olmayan, abartılı şeyler anlatmayın.

Çocuğunuza “Ağlarsan seni okula almazlar” gibi cümleler söylemekten kaçının. Bu gibi ifadeler çocuğunuzun okulla ilgili olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir.

Unutmayın bu süreç herkesin içinden geçtiği ve çok normal olan bir süreç. Üzerinden zaman geçtikçe her şey yoluna girecek ve bu dönemde yaşadıklarınız tatlı anılar olarak kalacak.

Minikler de oyuna ve okula mutlulukla devam edecekler